Rekolekcje młodzieżowe w Rodzinie Świętego Pawła
14 lutego zakończyły się rekolekcje dla młodych prowadzone przez siostry i braci z Rodziny Świętego Pawła. Podczas czterodniowego spotkania rozmawialiśmy na temat rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Są one elementami stylu życia, który wybrał Jezus. Jak my, jako chrześcijanie, żyjąc w małżeństwie, rodzinie, samotnie , jako kapłani lub we wspólnocie zakonnej, możemy przeżywać życie Jezusa, zgodnie z obranym przez nas stanem?
W rzeczywistości rady ewangeliczne są lekarstwem na potrójną ranę zadaną nam przez grzech pierworodny… Bł. Jakub Alberione mówił, że trzeba “ukochać paradoks”. Jaki? Ten, że “czystość jest największą miłością, ubóstwo największym bogactwem a posłuszeństwo maksymalną wolnością”. Staraliśmy się odkryć sens tych słów, omawiając kolejno:
wartość czystości – jako bezinteresowny dar z siebie dla drugiego i umiejętność przyjęcia daru; szanowanie godności,odrębności, tajemnicy swojej i innych; wyrzekanie się manipulacji drugim i posiadania drugiego dla siebie; zgoda na różnice między nami; odkrywanie relacji z Ojcem jako najważniejszej w życiu; przeżywanie miłości, która nie zniewala; wychodzenie ze skoncentrowania na sobie samym i swoich potrzebach;
wartość ubóstwa – jako przyjmowanie swoich własnych ograniczeń; traktowanie siebie i innych z miłosierdziem; wychodzenie ze swoich schematów i przyzwyczajeń; nie skupianie się na tym, czego mi jeszcze brakuje; poskromienie chciwości; uczenie się robienia miejsca dla innych a także wyznaczanie właściwego miejsca każdej rzeczy i relacji oraz naśladowanie Boga, który zniżył się do naszego poziomu i stał się człowiekiem jak my;
wartość posłuszeństwa – jako wierności własnej tożsamości odkrytej w Ojcu; zasłuchanie w to, czego w swym planie miłości oczekuje ode mnie Bóg; nieustanne poszukiwanie śladów Jego Woli w wydarzeniach, ludziach, znakach; przezwyciężanie nieufności i przekonania o tym, że jestem nikim i nikt mnie nie potrzebuje; walka z lenistwem i uporem;
Czwarty dzień dotyczył wspólnoty i misji. W każdym z nas chce żyć i działać Jezus. Odkryć swoje powołanie, to odkryć sposób, w jaki Jezus chce żyć i działać we mnie. Zawsze dokonuje się to w jakiejś wspólnocie: rodzinnej, parafialnej, zakonnej, gdyż to, co czyni nas podobnymi do Trójcy Świętej – to relacje.
Oprócz dwóch konferencji dziennie przeżywaliśmy Eucharystię, modliliśmy się Liturgią Godzin, odprawialiśmy Adorację Najświętszego Sakramentu, rozważaliśmy Ewangelię metodą lectio divina. Był też wieczór świadectw oraz czas na wycieczkę. Uczestnicy chętnie korzystali także z rozmów indywidualnych.
Ekipa prowadząca rekolekcje składała się z sióstr i braci z Rodziny Świętego Pawła. Tworzyli ją: ks. Tomasz Wasilewski (paulista), br. Adam Szczygieł (paulista), s. Sylwia Skonieczna (paulistka), s. M. Aleksandra Szyborska (uczennica Boskiego Mistrza), s. Anna Maria Pudełko (apostolinka)
Na kolejne rekolekcje zapraszamy 21-27 lipca 2015