Metoda też jest ważna
Liturgia jednak jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc.
Z liturgii przeto, a głównie z Eucharystii jako ze źródła, spływa na nas łaska i z największą skutecznością przez nią dokonywa się uświęcenie człowieka w Chrystusie i uwielbienie Boga, które jest celem wszystkich innych dzieł Kościoła.
Dla osiągnięcia tej pełnej skuteczności wierni mają przystępować do liturgii z należytym usposobieniem duszy, myśli swoje uzgodnić ze słowami i tak współpracować z łaską niebieską, aby nie otrzymywali jej na darmo. Dlatego duszpasterze powinni czuwać, aby czynności liturgiczne odprawiano nie tylko ważnie i godziwie, lecz także aby wierni uczestniczyli w nich świadomie, czynnie i owocnie.
Sacrosanctum concilium, 10,11
Dla naszego Założyciela, bł. Jakuba Alberionego, Eucharystia nie jest aktem pobożności. Zgodnie z tym, co mówił i pisał, co nam przekazywał, bardzo mu zależało na tym, byśmy przeżywali Mszę świętą liturgicznie. Przed Soborem Watykańskim II Msza święta nie zakładała uczestnictwa wiernych. Dopiero Sobór, który Konstytucję o liturgii “Sacrosanctum concilium” zatwierdził jako pierwszą w kolejności, mówi o uczestnictwie – czynnym, świadomym i pełnym. Chociaż ks. Alberione był dzieckiem swego czasu, to wielokrotnie wyprzedził go, zapowiadając czy przygotowując do czegoś, co dopiero ma w Kościele nastąpić – mówi s. Iwona Kopacz pddm
W pojęciu księdza Alberionego, Eucharystia wiąże się – co wówczas nie było wcale takim oczywistym – z przyjmowaniem Komunii świętej. Jednak wychowany w swojej kulturze i nauczaniu Kościoła na tamte czasy, oddziela jeszcze w swoim głoszeniu te dwie rzeczy, mówi o Komunii świętej jako o zwieńczeniu Eucharystii. Jest to wprowadzenie nas w misterium Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Ujmuje to ks. Alberione w schemacie, w kluczu duchowości Rodziny św. Pawła – Jezus Prawda, Droga i Życie, gdzie Jezus Prawda to obrzędy wstępne i liturgia Słowa, Jezus Droga to przygotowanie darów i liturgia eucharystyczna, Jezus Życie to obrzędy Komunii świętej.
Na czym polega liturgiczna Msza święta?
Posłuchaj!