Zostań z nami
List Jana Pawła II Mane nobicum Domine wprowadza nas w duchowość eucharystyczną, w tajemnicę naszego spotkania z Bogiem. Ta tajemnica odbywa się podczas liturgii. Tekst Jana Pawła II mieści w sobie drogowskaz, ukierunkowanie na pogłębianie naszego życia z Bogiem i w Bogu. Wchodząc w przestrzeń eucharystyczną, każdy z nas niesie w sobie pragnienie obecności Boga i wiarę, że to spotkanie nastąpi. Jest w nas wiara w obecność Jezusa, ale jest też świadomość naszej ludzkiej niepewności, niedoskonałości, niedostatku tej wiary. Pragnienie spotkania z Jezusem uwypukla też nasze ograniczenia, trud w dotknięciu tego, co przynosi nam dar Eucharystii – mówi Małgorzata Piotrkowska-Dańkowska.
Tajemnica Eucharystii jest nie tylko w pełni niewyrażalna, ale jest ona niewyobrażalna w skali całej swej jakości. Podejmujemy jednak trud uczestnictwa w otwieraniu się na Bożą obecność. Ta nasza postawa spotyka się z wyjściem Jezusa ku nam w liturgii Słowa. Fakt odczytania tego Słowa, przyjęcia go do swego życia wymaga od każdego z nas, abyśmy byli bardzo konkretni, autentyczni, obecni w kontekście naszego życia podczas tego spotkania.
Jakich siebie trzeba nam wnieść w przestrzeń liturgii? Jakie nasze ja wynosimy z liturgii? Posłuchaj!
Małgorzata Piotrkowska-Dańkowska – doktor teologii biblijnej (UKSW), absolwentka filologii polskiej i studium filozoficznego (KUL). Opublikowała m.in.: Winnice Engaddi. Biblijna droga do spotkania z Oblubieńcem, Płock 2016, wraz z K. Bardskim, Dwugłos o Pieśń nad pieśniami, Kraków 2020. Autorka artykułów naukowych, w których wykorzystuje metodę semiotyczną oraz współczesne techniki wizualizacji wiedzy.